گفت وگوی دوباره تلفنی لاوروف و ظریف درباره قره باغ

به گزارش مجله سامی، محمد جواد ظریف و سرگئی لاوروف وزیران امور خارجه ایران و روسیه برای دومین بار در هفته جاری در گفت و گویی تلفنی بر ضرورت حل و فصل مساله قره باغ با استفاده از راههای سیاسی-دیپلماتیک تاکید کردند.

گفت وگوی دوباره تلفنی لاوروف و ظریف درباره قره باغ

جهت دریافت خدمات طراحی باغ و ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش ایرنا از بیانیه وزارت امور خارجه روسیه، ظریف و لاوروف روز سه شنبه در این گفت وگوی تلفنی، از تشدید بی سابقه تنش ها در منطقه مناقشه قره باغ کوهستانی ابراز نگرانی کردند.

در این بیانیه آمده است: وزیران امور خارجه ایران و روسیه به خطر درگیر شدن ستیزه جویان رادیکال از گروه های مسلح غیرقانونی در سوریه و لیبی اشاره کردند.

وزرای امور خارجه ایران و روسیه همچنین بر استفاده از راههای سیاسی -دیپلماتیک برای حل مساله قره باغ تاکید و اعلام کردند که شروع فرایند آن توقف اقدامات نظامی و برقراری آتش بس بدون هر گونه قید و شرط است.

لاوروف اظهار داشت که روسیه در عرصه ملی و در قالب سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا برای برقراری فوری صلح در منطقه (قره باغ) کوشش می نماید.

وزیران خارجه ایران و روسیه بار دیگر بر نقش مهمی که کشورهای همسایه ارمنستان و جمهوری آذربایجان می توانند ایفا نمایند، تاکید کردند.

مقامهای ارمنستان مدعی انتقال هزاران تروریست از سوریه به جمهوری آذربایجان توسط ترکیه برای جنگیدن در منطقه قره باغ شده اند و مقامهای آذری نیز ادعا نموده اند که گروهی از نمودها توسط ارمنستان برای جنگیدن به آذربایجان به قره باغ منتقل شده اند.

یکشنبه هفته گذشته ششم مهرماه، درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد و وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه ای، نیروهای ارمنستان را شروع نماینده عملیات و نخست وزیر ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را شروع نماینده حمله دانست.

پس از درگیری های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیرماه) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی نزد هر دو طرف شد، جنگ لفظی و بعضی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش بینی نموده بود. دو کشور چندین دهه برسر مالکیت منطقه قره باغ دچار اختلاف هستند.

در سال 1994 میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، بعضی دولت های اروپایی و منطقه برای خاتمه دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و پایان با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما کوشش های بین المللی برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه ای نداشته است.

منبع: فرارو
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1226

به "گفت وگوی دوباره تلفنی لاوروف و ظریف درباره قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگوی دوباره تلفنی لاوروف و ظریف درباره قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید